No 19. februāra līdz 16. martam Rīgas Centrālajā bibliotēkā Brīvības ielā 49/53, 2. stāvā skatāma Profesionālās izglītības kompetences centra Nacionālās Mākslu vidusskolas Jaņa Rozentāla Mākslas skolas (PIKC NMV JRMV) audzēkņu patstāvīgo darbu izstāde „Maltīte”.
Domājot par vārdu “maltīte”, sākotnējā asociācija ir par ēdieniem, ko pasniedz vienā ēšanas reizē, bet jēdziens “maltīte” rosina izvērsties domās gan par ikdienišķu ēdienreizi, gan par svētku mielastu, gan ieskatīties mitoloģijā dievu maltītes norisēs, gan ikgadējo saulgriežu tradīcijās utt. Par ēdienu mums jādomā katru dienu, kas ir cilvēku eksistences pamats. Ikdienišķās ēdienreizes ir barība miesai, bet kultūra un māksla – barība dvēselei.
Izstādē eksponētas šīs tēmas radošās interpretācijas dažādās zīmējuma tehnikās PIKC NMV Jaņa Rozentāla Mākslas skolas audzēkņu zīmējumos. Skolotāju rosinājums domāt par tēmu “maltīte”, kas asociējas ar visdažādākajiem vārdiem, terminiem, jēdzieniem, kā, piemēram, barība, pārtika, ēdiens, ēdmaņa, uzkoda, uzturs, dzīres, pārtikas preces, ēdienkarte, brokastis, pusdienas, vakariņas, launags, iztikas minimums, studentu “paika”, dienišķā maize, ir izvērties plašā šī vārda interpretācijā katra autora ideju radošajā atklāsmē.
Šī tēma ir bijusi aktuāla visos laikos gan dzīvē, gan mākslā. Atskatoties mākslas vēsturē, varam redzēt dažādus maltīšu atveidojumus. Jau aizvēstures alu sienu zīmējumos atspoguļota nepieciešamība nodrošināt ēdienreizes, šī tēma parādās mitoloģijas žanrā bakhanāliju gleznojumos, kur mielojas dievi, gan arī reliģiskajā žanrā kā nozīmīgais notikums – svētais vakarēdiens. Holandes klusajās dabās redzamas gan ikdienišķās brokastis, gan melleņu pīrāgi u.c., bet klusās dabas ar medījumiem bieži vien sasaucas ar Kristus upura nāvi, norādot uz pasaulīgās esības trauslumu. 20.gadsimtā maltītes tēma vairāk asociējas ar žanrisku darbu, kur bieži vien tiek risināta arī kāda sociāla vai vēsturiska tēma.
Izstādē redzama mūsdienu izpratne par maltīti topošo mākslinieku laikmetīgos zīmējumos. Tā ir 21.gadsimta mākslas valoda, kurā izpaužas katra autora idejas atspoguļojums, savdabīgā prasme radīt un uztvert maltītes būtību, saturu un nozīmi.
Izstādes organizators: PIKC NMV JRMV
Izstādes idejas un ekspozīcijas autores: mākslinieces Ināra Garklāva, Baiba Damberga, PIKC NMV Jaņa Rozentāla Mākslas skolas zīmēšanas un grafikas skolotājas
Teksts: Baiba Guste, mākslas zinātniece, PIKC NMV Jaņa Rozentāla Mākslas skolas mākslas vēstures skolotāja
Izstāde skatāma darbdienās 9.00 – 20.00, sestdienās 10.00 – 17.00
Kontaktinformācija bibliotēkā: tālr. 67037124