Līdz 17.novembrim Rīgas Centrālajā bibliotēkā (Brīvības ielā 49/53, 2.stāvā) apskatāma arhitektu zinātnisko un literāro darbu – grāmatu izstāde “Raksti”, kas ilustrē arhitektu plašo interešu loku un talantu rakstniecības jomā. Izstāde ir šā gada noslēdzošais Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras fakultātes rīkotā cikla «Arhitektūras izglītībai Latvijā 150» pasākums.
Grāmatu izstāde sniedz ieskatu par arhitekta daudzveidīgajām zināšanām un iemaņām, kas izpaužas ne tikai celtņu projektēšanā, plānošanā, interjera un ainavu arhitektūrā, kultūras pieminekļu restaurācijā, bet materializējušās arī citā jomā – rakstniecībā.
Divu personu dzīves daiļrade krasi atšķiras no iegūtās arhitekta izglītības. Zenta Ērgle (1920–1998), būdama arhitekte Zemes ierīcības projektēšanas instūtā, 1950.gadu vidū pievērsās bērnu grāmatu rakstniecībai. Vairāki viņas darbi tika iestudēti. 1968. gadā Zenta Ērgle kopā ar Skaidrīti Cielavu sarakstīja populārzinātnisku grāmatu «Ko stāsta vecās Rīgas ielas un nami». Gunārs Priede (1928–2000) drīz pēc augstskolas beigšanas 1953. gadā pievērsies rakstniecībai – rakstījis kinoscenārijus, apceres par literatūru, teātri, arhitektūru, pilsētbūvniecību un kultūras vēsturi. Literārajā jaunradē galvenokārt tapuši dramaturģijas darbi.
Kopumā izstādītas teju vai 60 grāmatas, sākot ar 1912.gadā izdoto Vilhelma Neimaņa (Neumann, Wilhelm) «Der Dom zu St. Marien in Riga» līdz pat 2019.gada 18.oktobrim, kad dienas gaismu ieraudzīja autoru kolektīvā (Jānis Krastiņš, Uģis Bratuškins un Sandra Treija) tapusī grāmata «Arhitektūras izglītībai Latvijā 150». Izstādē iekļauta tikai viena grāmata no katra autora, jo pretējā gadījumā iekārtošanai vajadzētu paredzēt daudz vairāk galdu… Vairākas grāmatas ir autoru kolektīvā radītas, citas viena autora darbs. Daži autori ir bijuši tik ražīgi, ka, piemēram, Jānim Krastiņam, Ivaram Strautmanim, Jānim Lejniekam un Jānim Zilgalvim papildus tiek pievienots izdoto grāmatu saraksts.
Izstāde bibliotēkā skatāma līdz 17.novembrim RCB darba laikā darbdienās 9.00–20.00, sestdienās 10.00–17.00.
Velta Holcmane
RTU AF projektu vadītāja
29423600