Rīgas Centrālās bibliotēkas 2.stāva izstāžu zālē Brīvības ielā 49/53 līdz 27.novembrim būs apskatāma Roma Bēma Rīgas pilsētai dāvinātās kolekcijas akvareļu izstāde “Romis Bēms Eiropas ceļos”. Izstādi organizē un atbalsta Rīgas Domes izglītības, kultūras un sporta departaments, Rīgas Centrālā bibliotēka un Pārdaugavas Mūzikas un mākslas skola.
Romis Bēms (1927 – 1993) ir izcils latviešu gleznotājs akvarelists, mākslas zinātnieks, bijis ilggadējs Latvijas Mākslas akadēmijas profesors un 18.gs. latviešu profesionālās mākslas un Baltijas vācbaltu kultūrvides areāla pētnieks, kurš Rīgas pilsētai ir atstājis mantojumā vairāk nekā 600 vienību lielu mākslas darbu kolekciju, savus akvareļus un kolekcionētās gravīras un citas mākslas vēstures vērtības.
Izstādē redzama R. Bēma dzīves pēdējo gadu darbu kolekcija, kura pēc mākslinieka nāves no 1993.–1994.gadam vēl ceļoja pa Vāciju. Akvareļi bija izstādīti Bonnā, Oldenburgā, Bīlefeldē, Darmštatē un tika atzinīgi novērtēti Vācijas un Austrumeiropas kultūras telpā, jo tie rādīja ģeometriskā abstrakcionisma mākslinieka pasauli, kas tolaik bija tuva Rietumeiropas mākslas estetizētajam stilam un atšķīrās no padomju laika reālisma mākslas. Tās ir R.Bēma kompozīcijas, kurās ir redzamas šķietami racionālās prāta konstrukcijas, telpas, gaismas staru un plakņu saskarsmes ritmi un to starojumi, vēstījumi, kuros neapšaubāmi klātesošs ir mākslinieka – filozofa skatījums uz dzīves un pasaules norisēm. Par to vēsta darbu nosaukumi “Gaisma un telpa”, “Procesi”, ”Pārtapšana”, “Ikdiena”, “Augusta gaisma:” un citi darbi, kuri tagad, 2020.gadā, ar lielu laika atstarpi tiek izstādīti Rīgā. Izstāde ir arī īpaša ar to, ka pirmo reizi Rīgā tiek parādītas ne vien šīs abstrakto akvareļu kompozīcijas, bet skatītājiem ir arī iespēja ielūkoties R.Bēma mazajās akvareļu skicēs un uzmetumos, kuros ir ticis meklēts ceļš viņa darbu kompozicionālajiem risinājumiem.
Par R.Bēma radītajiem darbiem viņa līdzgaitnieks mākslinieks G.Kļava saka: “Tie ir svētki acīm un dvēselei. Katrs no tiem dzimis priecīgās stundās, kad mākslinieks alkaini un noturīgi steidzies izklāstīt savu attieksmi pret apkārtējo pasauli. Katrs no tiem sevī nes mākslinieka individuālā rakstura iezīmes, viņa romantisko pasaules izjūtu.”
Izstāde apskatāma bibliotēkas darba laikā: pirmdiena – ceturtdiena 9.00–20.00, piektdiena 10.00–18.00, sestdiena 10.00–17.00.
Foto: Daina Ģeibaka