12. maijā tiešsaistē MS Teams platformā, Rīgas Centrālās bibliotēkas (RCB) sociālās integrācijas projekta „Iekļaujošā bibliotēka” ietvaros notika pirmais bibliotēku darbinieku pieredzes apmaiņas seminārs. Pasākuma moderatore – RCB Projektu un sabiedrisko attiecību nodaļas projektu vadītāja Inese Ruskule.
RCB Bolderājas filiālbibliotēkas vadītāja Zinta Haļzova dalījās pieredzē par sadarbību ar Rīgas sociālās aprūpes centru „Stella maris”, kas nodrošina ilgstošu diennakts aprūpi, sociālo rehabilitāciju un pastāvīgu dzīvesvietu pensijas vecuma personām un personām ar invaliditāti.
Bibliotēkas lasītāju lokā ir arī sociālie darbinieki, kas sekmēja veiksmīgu satikšanos ar mērķgrupu. „Vienkārši par sarežģīto” – tādu saukli izvēlējušies bibliotēkas darbinieki, veidojot pasākumus, akcentējot to, ka ļaudīm aprūpes centrā ļoti svarīgi pakavēties atmiņās, pastāstīt par savām jaunības dienām, pozitīvi mijiedarboties. Iecienītas ir novadpētniecības tēmas, vairāk nepieciešama vizualizācija, mazāk teksta, jāizmanto vieglās valodas elementi. Šobrīd vīrusa Covid – 19 pandēmijas ierobežojumu dēļ klātienes pasākumi aprūpes centrā nedrīkst notikt, taču visi gaida tikšanos gan bibliotēkā, gan „Stella maris” telpās.
2016. gadā bibliotēka piedalījās RCB projektā „Sarunas un grāmatas līdzņemšanai”, kura ietvaros 11 „Stella maris” klientiem tika nodrošināta skaļā lasīšana, ko īstenoja septiņi brīvprātīgie. Daži no viņiem vēl joprojām ar savu sabiedrību iepriecina centra klientus. Projekta ietvaros RCB Bolderājas filiālbibliotēka piedalījās brīvprātīgo iesaistīšanā un noslēguma pasākuma organizēšanā.
Bibliotēkas darbinieki atzīst, ka darbs ar šo mērķgrupu ir ļoti nozīmīgs un prasa augstu emocionālo iesaisti. Profesionālajai pilnveidei būtu noderīgas lekcijas vai nodarbības saskarsmes psiholoģijā.
RCB Juglas un RCB Mežciema filiālbibliotēku vadītāja Sandra Kokina pastāstīja par savu un kolēģu darbu.
Bibliotēkas lasītāju lokā ir cilvēki ar funkcionāliem traucējumiem. Katram izvēlēta individuāla pieeja. Piemēram, pēc pieprasījuma tiek sagatavotas literatūras kopas, ko viņiem nogādā sociālie darbinieki, tuvinieki vai bibliotēkas darbinieki. Uz lasītāju klubiņa „Juglas aicinājums” pasākumiem un ekskursijām ikviens ir aicināts baudīt klātbūtnes prieku. RCB Mežciema filiālbibliotēkā “Domu biedru” grupā satiekas seniori. Organizētas pārrunas par literatūras jaunieguvumiem un Ziemassvētku svinības bibliotēkā.
RCB Juglas filiābibliotēka sadarbojas ar Rīgas 4. pamatskolu un Rīgas Strazdumuižas vidusskolu – attīstības centru. Organizētas bibliotekārās stundas, izstāžu apmeklējums, ekskursijas, kanis terapijas stundas. Bibliotēkas organizētajos pasākumos bērni atraisās un svin lielas personīgas uzvaras, kas sagādā gandarījumu.
RCB Pieaugušo literatūras nodaļas galvenā bibliotekāre Renāte Šidlovska pastāstīja, kā savu interesi un zināšanas par teātri, literatūru un vēsturi izmanto ikdienas darbā ar bibliotēkas apmeklētājiem, kā arī regulāri organizējot pasākumus ārpus bibliotēkas: dienas un sociālās aprūpes centros un citviet. Viņa darbojas kā sertificēts gids Rīgā un Baldonē, aktīvi piedalās divu teātru norisēs (drāmas kopa „Saulespuķe”, „Dramaturgu teātris”), bibliotēkās un citviet vadījusi lasīšanas vakarus, kuros interesentiem stāstīja par izciliem 20. gadsimta rakstniekiem. Tapuši vairāki dzejas uzvedumi. Sākoties vīrusa Covid-19 radītajiem ierobežojumiem, daudzi pasākumi tika atlikti. Pielāgojoties situācijas diktētajiem noteikumiem, tika sagatavoti literāri videoprojekti.
Pieredzējusī bibliotekāre uzsvēra, ka lasītāji interesējas un pieprasa audiogrāmatas, taču to klāsts ir neliels. Par nesenu, bet ļoti aktuālu problēmu kļuvusi latviešu valodas mācību grāmatu mazskaitlīgums, par kurām liela interese ir ukraiņu tautības lasītāju vidū.
RCB Šampētera filiālbibliotēkas vadītāja Regīna Vēberste dalījās pieredzē par ilggadēju veiksmīgu sadarbību ar senioru rezidenci „Dzintara melodija”. Notikuši pasākumi ciklā „Rīgas teātru leģendas”, bijuši priekšlasījumi, lekcijas, stāstījums par populāriem teātra darbiniekiem, kas rezidences iemītniekus vedināja dalīties atmiņās. Ciklā „Ceļojumu stāsti” viņa dalījusies ceļojumu iespaidos un pieredzē, aizraujoši stāstot par pieredzēto tuvās un tālās zemēs. Rezidences senioru vidū ir ne mazums tādu, kuriem veselība un redzes problēmas neļauj daudz laika pavadīt ar lasāmvielu, tāpēc šīs un arī citas literārās tikšanās bijušas īpaši vērtīgas.
Problēmu lokā tika atzīmēts fakts, ka cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem izmantot bibliotēkas pakalpojumus klātienē būtiski kavē uzbrauktuves neesamība, kā arī fakts, ka bibliotēkas telpas atrodas divos stāvos, bet nav lifta.
Rīgas Centrālās bibliotēkas projekts “Iekļaujošā bibliotēka” saņēma finansiālu atbalstu Rīgas pilsētas Sabiedrības integrācijas programmas projektu konkursā Rīgas valstspilsētas pašvaldības iestādēm un struktūrvienībām sociālās integrācijas veicināšanas jomā.
Informāciju sagatavoja: RCB Projektu un sabiedrisko attiecību nodaļas Projektu vadītāja Evita Hofmane.