RCB Čiekurkalna filiālbibliotēkā (Čiekurkalna 1. līnijā 64) izvietotajā izstādē “Ciemojoties Margaritas Stārastes kalendāru pasaulē” no 2. februāra līdz 15. martam redzēsit pirmo reizi eksponētus mākslinieces kalendāru maketus. No 1999. gada līdz 2014. gadam Jāzepa Osmaņa vadītajā izdevniecībā “Annele” iznāk Margaritas Stārastes Pasaku kalendārs. Tas pieder pēdējam mākslinieces aktīvās daiļrades posmam. Izstādē pirmo reizi būs iespēja aplūkot arī agrāk neredzētas ilustrācijas, mākslinieces radošā procesa darbarīkus, portretus, balvas un fotogrāfijas, kuras fotogrāfs A. Ronis 2002. gadā radījis, māksliniecei nepozējot, bet ikdienišķa darba procesā. Par lietām, kas izstādītas pirmo reizi, sekos sīkāka darbu izziņošana.
Izstāde tapusi ar mākslinieces mazmeitas Ievas Erdmanes atbalstu un piedāvātajiem materiāliem no personīgā arhīva, kā arī ar J. Baltausa biedrības pārstāves Anitas Straumes palīdzību.
Izstāde tiks atklāta 2. februārī, mākslinieces dzimšanas dienā. Atklāšanas dienā apmeklētājus sagaidīs neliels cienasts.
Savukārt pasākumu ciklā “Kultūras trešdienas” 22. februārī plkst.16.30 runāsim par Margaritas Stārastes interesanto dzīves ceļu prezentācijā “Pasakai atdots mūžs”
Margarita Stāraste-Bordevika (dzimusi Barvika, 1914. gada 2. februāris, Vladimira (Krievija) – 2014. gada 18. februāris) pazīstama kā grafiķe, bērnu grāmatu ilustratore un autore.
Kad meitenei ir četri gadi, ģimene atgriežas Latvijā. Margarita agri iemācās lasīt un cenšas visu izlasīto un redzēto uzzīmēt tā, lai tas izskatītos dzīvs. Margaritas ģimene bieži maina dzīvesvietas, līdz ar to Margarita mācās dažādās skolās. Atgriežoties ģimene ir dzīvojusi Čiekurkalnā. 1933. gadā, pēc Rīgas pilsētas 3. ģimnāzijas, kur mācījās tikai meitenes, absolvēšanas, Margarita iestājas Latvijas Mākslas akadēmijā. Mācījušies Purvīša dabasskatu glezniecības meistardarbnīcā. 1952. gadā absolvējusi LMA Grafikas nodaļu. Margarita Stāraste bija precējusies ar koktēlnieku Kārli Stārastu no 1941. līdz 1969. gadam. 1944. gadā piedzimst meita Lilita. Māksliniecei ir četri mazbērni un pieci mazmazbērni. 1993. gadā apprecējusies ar nīderlandieti, jaunības dienu mīlestību Gerritu Bordeviku, ar kuru bijusi precējusies līdz viņa nāvei 2000. gadā. Nīderlandē dzīvojusi no 1992. līdz 2000. gadam. 2000. gadā Stāraste atgriezās Latvijā un vēl joprojām cītīgi rakstīja un zīmēja līdz pat 2008. gadam, kad māksliniecei bija jau 94.
Mākslinieces pirmās bērnu grāmatas ar pašas tekstu un zīmējumiem piedzīvoja unikālu popularitāti un iznāca 2. pasaules kara gados uzreiz divās izdevniecībās Helmāra Rudzīša “Grāmatu draugs” un Miķeļa Goppera “Zelta ābele”
Savas mākslinieciskās darbības 66 gados Margarita Stāraste ir sarakstījusi un ilustrējusi ap 100 grāmatu. Margaritas Stārastes izvēlētā ilustrāciju stilistika – apaļās formas, dabas tematika, košo un silto krāsu palete ir atpazīstama uzreiz, un bērniem tā ir tuva un saprotama jau vairākās paaudzēs. Zīļuks, Tince, Pintiķi, Kraukšķītis, Knīpucis, rūķi, sniegavīri, dažādie kukainīši un citi rakstnieces radītie tēli priecē lasītājus jau daudzus gadus un droši vien ilgi paliks latvisko vērtību ekvivalents.
Informācija no www.staraste.lv
Kontaktinformācija: tālr. 67043605, e-pasts: rcb.ciekurkalns@riga.lv
Izstāde skatāma bibliotēkas darba laikā P., T., Pk.: 10 – 18, O., C.: 11 – 19, S.: 10 – 17.