RCB Daugavas filiālbibliotēkā, Vizlas iela 1, Rīgā, no 2023. gada 7. janvāra līdz 15. februārim skatāma fotogrāfiju izstāde “Doles salas daba un cilvēki”.
2020. gada septembrī Doles salā norisinājās vienas dienas foto plenērs “Fotodiena Doles salā”, kura ietvaros 13 fotogrāfi un foto entuziasti no Rīgas, Ogres, Daugavpils, Krāslavas, Bauskas un Salaspils iepazina un fotogrāfijās iemūžināja Doles salu – tās ainavas un cilvēkus.
Fotogrāfiju izstāde “Doles salas daba un cilvēki” sastāv no fotoplenērā tapušajām fotogrāfijām, veidojot fotostāstus par vietām, kas tika apskatītas, un cilvēkiem, kas tika satikti. Fotogrāfijas ir drukātas uz augstas kvalitātes materiāliem, lai tās varētu baudīt un saglabātu kvalitāti visos laikapstākļos.
Fotogrāfiju sērijas izstādē pievēršas Doles salas dabas vērtībām – dolomīta nogulumieži kā Doles salas ģeoloģiskā īpatnība, putnu sugu daudzveidība, biotopu dažādība un Daugava, kas visu laiku ir turpat blakus.
Ainavā viena no nozīmīgākajām mūsdienu Doles salas pazīmēm ir Rīgas HES. Tās arhitektoniskās vērtības uzrunāja vairākus plenēra fotogrāfus, tāpēc izstādē parādīsies arī viņu skatījums uz šo objektu. Fotogrāfu kadrā bieži nonākušas arī laivas, kas simboliski vēsta par dolēniešu ciešo sasaisti ar upi, to izmantojot gan ikdienas darbos, gan arī izklaidei. Laivas tēma tiek turpināta, arī jau satiekoties ar salas iedzīvotājiem un amatniekiem, piemēram, mūsdienīgs skats uz seno pārvietošanās līdzekli ir SIA Doles Marine, kas ražo modernas laivas no stiklašķiedras un kompozītmateriāliem
Tomēr Doles salas lielākais spēks un pamats ir cilvēki, kas tur dzīvo. Plenērā fotogrāfiem izdevās satikt vairākus amatniekus, kas Doles salā ir atraduši savas mājas un dzīves pamatus. Pašā Doles salas viducī Agnese Bērziņa ir izveidojusi savu uzņēmumu “Doles tējas”, kurā ir rūpīgi kopts zāļu tēju un ārstniecības augu dārzs, un kā atsevišķa pievienotā vērtība uzbūvēts Svētku paviljons – svinību vieta romantiskā lauku vidē ar mierpilnu atmosfēru un skatu uz Daugavu. Pavisam netālu ir atrodama arī Pētera Putniņa kokļu darbnīca, kurā var atrast lielākas un mazākas kokles. Kā zināms, „Kokļu būve nav amatniecība vārda pilnā nozīmē. Tā ir māksla izpaust savu dvēseli ar līmi salīmētos koka gabaliņos”. Pa ceļam uz Daugavas muzeju atrodas metāla dizaina darbnīca Metalatelje ar tās saimnieku Artūru Priedi priekšgalā. Šis atelje no 2006.gada īsteno radošu pieeju metālam, tā vīzija ir radīt unikālus interjera dizaina un mākslas priekšmetus. Tāpat, nedaudz palīkumojot pa Doles salu, fotogrāfi satika LJF Pajūgu braukšanas sekcijas vadītāju Agnesi Bērziņu. Viņa pārstāv zirgu mīļotāju un pajūgu braucēju klubs Horses.eu. Fotogrāfi iemūžināja pajūgu braukšanu ar zirgiem.
Izstādē piedalās trīspadsmit fotogrāfi un fotoentuziasti: Anatols Kauškalis, Diāna Jakimcuka, Dmitrijs Artimovičs, Dzintars Švītiņš, Ilze Onzule, Inga Švītiņa, Kaspars Kurcens, Lāsma Vekmane – Bukolde, Līga Krista – Tarasova, Osvalds Kretainis, Verners Zabe, Vitauts Budreika, Zaiga Šteina.
Izstādes kuratore un organizatore ir Zaiga Šteina, kas ar fotogrāfiju aizraujas jau no 2010.gada, ir gan fotogrāfe, kurai ir bijušas jau vairākas fotoizstādes, kā arī piedalījusies atsevišķu fotoizstāžu organizēšanā.
Liels paldies par atbalstu šīs izstādes tapšanā Salaspils domei un fotogrāfu biedrībai “Foto Vēstniecība”.
Izstāde skatāma bibliotēkas darba laikā P, T, Pk: 10 – 18, O, C: 11 – 19, S: 10 – 17.
Zaiga Šteina
Izstādes kuratore, fotogrāfe
Mob.tel. 29187685
Epasts: zaiga.steina@inbox.lv