18. martā Rīgas Centrālās bibliotēkas Čiekurkalna filiālbibliotēkā (Čiekurkalna 1. līn. 64) tika atklāta fotogrāfiju izstāde “Čiekurkalna stāsti”. Tajā piedalās 14 autori, kas vairāku mēnešu garumā darbojās autorprojektu darbnīcā ar tādu pašu nosaukumu. Projektā tika aicināti piedalīties Čiekurkalna iedzīvotāji, Free Riga Viskaļu ielas 36a radošās kopienas rezidenti un visi, kuriem interesē šī apkaime un fotogrāfija. Lai piedalītos, nebija nepieciešamas priekšzināšanas fotogrāfijā, un uzņemt attēlus bija iespējams arī ar telefonu fotokamerām.
Projekta mērķis – iepazīt Čiekurkalnu un caur fotogrāfiju katram atklāt kādu tā stāstu. Lai izzinātu apkaimi, dalībnieki devās vairākās ekskursijās, kurās bija aicināti piedalīties arī citi interesenti. Bija iespēja apmeklēt Latvijas Mākslinieku savienības radošo kombinātu Māksla, Free Riga dzīves kvalitātes institūtu Viskaļu ielā 36a, Misiones baznīcu un citas vietas, kas saistītas ar vēsturi, mākslu un vietējo iedzīvotāju iniciatīvām. Notika lekcijas par dažādiem fotogrāfijas jautājumiem un apkaimes vēsturi. Piemēram, RCB Čiekurkalna filiālbibliotēkas vadītāja Aija Namavīra iepazīstināja ar literatūru, kas ir tieši un netieši saistīta ar Čiekurkalnu – no dzejoļiem un bērnu grāmatām līdz biogrāfiskiem romāniem.
Projektu ar idejām un ierosinājumiem atbalstīja Čiekurkalna attīstības biedrība. Daļa no tās aktīvistiem tika iemūžināti arī Zaigas Šteinas portretu sērijā. Vairākas foto sērijas stāsta par kādu apkaimes vides elementu, parādot arī vidi un laika nospiedumus, kas to ieskauj. Vitautam Budreika tie ir gaismas ķermeņi, Gintam Karzinkevičam durvis, Ramonai Juhņevičai logi, Tatjanai Stumbrei sētas un žogi, Vinetai Ozerei grafiti zīmējumi. Daži autori izvēlējās stāstīt par konkrētu vietu- Aiva Kukule par krustcelēm, kas kļuvušas par sabiedriskās dzīves centru un Misiones baznīcu. Dacīte Beķere stāsta par veco dzelzceļa staciju, Ingūna Rajecka par Ķīšezera krastu. Inna Petruseviča sev un citiem atklāja Čiekurkalna noskaņas un krāsas, Mairita Coņeva arhitektūras elementos vērīgi saskatījusi ģeometriju, Zaiga Šteina pilsētas skatos ir pamanījusi grafiku. Osvalds Kretainis ir iemūžinājis koka arhitektūru. Armands Jasevs iedvesmojās no pazīstamā, bet noslēpumainā ielu mākslinieka ar segvārdu Banksy un izmantoja atpazīstamus viņa grafiti elementus. To sasaistīšana ar dažādām apkaimes vietām aktualizē skaudrus vēstures notikumus, kuru liecības joprojām var saskatīt. Neparastus fantāzijas stāstu veidoja Līga Tauriņa, iedvesmojoties no pazīstamās filmas un seriāla “Kalnietis” un kopā ar mūsdienu “Čiekur Kalnieti” apmeklējot dažādas vietas, kurās izvietotas valsts iestādes. Čiekurkalnu varētu dēvēt par vienu no drošākajām apkaimēm, jo te atrodas, piemēram, Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmija, Valsts policijas koledža, Nacionālo Bruņoto spēku štāba bataljons, Zemessardzes daļa, VID, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes nodaļa u.c.
Autoru vizuālie stāsti par Čiekurkalnu ir veidojušies ļoti dažādi. Vairākiem dalībniekiem tā ir pirmā piedalīšanās izstādē. Arī izstādes iekārtošana ierobežotās telpās prasīja radošus risinājumus. Lai arī izstādēm bibliotēkā ir atsevišķa telpa, izstāde turpinās blakus telpās un pat kāpnēs. Ne velti viena no lekciju tēmām bija par nestandarta risinājumiem fotogrāfiju izstādīšanā.
Izstāde notiek RCB Čiekurkalna filiālbibliotēkas izstāžu zālē un telpās. Pēc 22. aprīļa tā turpināsies bibliotēkas dārzā.
Projekts tiek līdzfinansēts Rīgas pilsētas Sabiedrības integrācijas programmas ietvaros. To īstenoja biedrība “Esi radošs!” un vadīja Dace Voitkeviča.
Izstāde skatāma bibliotēkas darba laikā P., T., Pk: 10 – 18, O., C: 11 – 19, S.: 10 – 17
Teksts: Dace Voitkeviča