Rīgas Centrālajā bibliotēkā turpinās sabiedrības integrācijas projekta “Pratīgs skolēns informācijas plašumos” norise – marta beigās īstenots projekta pirmais posms. 22. un 29. martā notika divi tiešsaistes semināri, kuros Rīgas Centrālās bibliotēkas personāls dalījās pieredzē par līdz šim veikto darbu ar projekta mērķgrupu – Rīgas skolēniem. Abu semināru ievadā RCB Bibliotēku dienesta galvenā eksperte bibliotēku jomā Santa Mūrniece iepazīstināja kolēģus ar projektu, pastāstot par tā norisi un sagaidāmo personāla iesaisti projekta īstenošanā.
Semināros tika runāts par esošajām sadarbības formām, stāstot par jau īstenotiem pasākumiem un aktivitātēm skolēnu auditorijai, kā arī par to, kādas problēmas kavē veiksmīgu sadarbību ar skolām. Akcentēta tika informācijpratības popularizēšana, skolēnu izglītošana, kā arī citi pasākumi un aktivitātes, kas notiek bibliotēkās, regulāri strādājot ar skolēniem. Pirmajā seminārā piedalījās 57 dalībnieki, otrajā seminārā 53 dalībnieki.
22. martā seminārā “Bibliotēkas veiksmīga sadarbība ar skolām” RCB Imantas filiālbibliotēkas galvenā bibliotekāre Daiga Lapāne stāstīja par ilggadēju bibliotēkas sadarbību ar Rīgas Imantas vidusskolu, kura īsteno projektu “Skola ārpus skolas”, kura ietvaros vairākas reizes gadā skolotājs ar skolēniem apmeklē iestādes ārpus skolas, tai skaitā arī bibliotēku. Būtisks ir personiskais kontakts ar skolas pedagogiem un skolas bibliotekāru – viņiem jābūt ieinteresētiem apmeklēt bibliotēku kopā ar audzēkņiem. Bibliotekāri iepazīstina skolēnus ar bibliotēkas krājumu, izmantojot dažādas spēles, konkursus un citas atraktīvas aktivitātes. Laba sadarbības izveidojusies arī ar Rīgas 34. vidusskolas latviešu valodas skolotājiem, kuri labprāt sadarbojas, vedot bērnus uz bibliotēku, izstrādājot dažādus radošus darbus. Vecāko klašu skolēniem bibliotekāri sagatavo izglītojošus lektorijus – literatūras stundas, kas ir citādākas nekā skolā notiekošās. Iespējams, projekta ietvaros rudenī notiks arī kāda tiešsaistes nodarbība un avīzes sagatavošana digitālā veidā.
RCB filiālbibliotēkas “Pūce” galvenā bibliotekāre Dzidra Gudļevska demonstrēja prezentāciju, kurā košās fotogrāfijās atspoguļots bibliotēkas plašais sadarbības tīkls ar mācību iestādēm un tajās esošajiem radošajiem kolektīviem. Tā kā RCB filiālbibliotēka “Pūce” atrodas Rīgas Praktiskās estētikas skolas telpās, tad bibliotēka sadarbojas ar daudziem radošiem kolektīviem un personībām, kā rezultātā kopīgi tiek organizētas izstādes un pasākumi bibliotēkā. Līdzās radošajām aktivitātēm netiek aizmirsts arī par bibliotēkas pamatpakalpojumu popularizēšanu un informācijpratību, stāstot skolēniem par datubāzēm un citiem informācijas resursiem, kas pieejami bibliotēkā, kā arī aicinot ciemos speciālistus no cert.lv un drossinternets.lv. Laba sadarbība izveidojusies ar Rīgas 88. vidusskolu, kuras skolēni labprāt apmeklē bibliotēkas rīkotos pasākumus.
RCB filiālbibliotēkas “Vidzeme” galvenā bibliotekāre Daiga Trakina savā prezentācijā dalījās ar pasākumu idejām skolēnu auditoriju un rādīja viena pasākuma piemēru (pasākums par Astrīdu Lindgrēni sākumskolas skolēniem) – kā radoši un saistoši pastāstīt skolēniem par informācijas resursiem, kas pieejami bibliotēkā, izmantojot pasaku tēlus un interesantus uzdevumus. Svarīgi pirms pasākumu organizēšanas sazināties ar skolas pedagogiem un noskaidrot, kādas tēmas varētu viņus interesēt. Atbilstoši pieprasījumam bibliotekāri sagatavo informācijas resursus un tematiski atbilstošus pasākumus. Iespēju robežās tiek aicināti rakstnieki, kurus bērniem allaž ir interesanti satikt bibliotēkā.
29. martā seminārā “Izglītojošo pasākumu organizēšana skolēniem – piemēri un idejas” tika turpināta iesāktā tēma – dalīšanās pieredzē par jau veiksmīgi notikušiem pasākumiem skolēnu auditorijai, kā arī izskanēja vairākas idejas par pasākumiem, kurus bibliotekāri plāno organizēt rudenī, projekta trešajā posmā.
RCB Imantas filiālbibliotēkas un filiālbibliotēkas “Kurzeme” vadītāja Nataļja Minajeva stāstīja par savu vairāk kā 30 gadu pieredzi darbā ar skolēniem. Būtiski pirmkārt ieinteresēt skolotāju, lai viņš atvestu bērnus uz bibliotēku. Savukārt, bērniem nepieciešami interesanti pasākumi, kuros ir kādi uzdevumi, aktivitātes, kurās var iesaistīties un parādīt savas zināšanas. Bibliotekāri papildina skolēnu zināšanas ārpus skolas programmas, piemēram, vecāko klašu audzēkņiem tika novadīts lekciju cikls “Pasaules teātra vēsture” – sākot no antīkā teātra līdz pat mūsdienām. Noslēguma nodarbība notika teātra telpās, apskatot teātra aizkulises un arī noskatoties izrādi.
RCB filiālbibliotēkas “Zemgale” vadītāja Sallija Krauze ieteica jau tagad nekavēties saziņā ar skolām, lai vienotos par pasākumiem rudenī. Bibliotekāram svarīgi zināt cilvēku psiholoģiju, lai varētu noturēt bērnu uzmanību pasākuma laikā – labs paņēmiens ir balonu pūšana, kuras laikā, dziļi elpojot, cilvēks nomierinās. Tiks turpināts darbs ar īpašajiem bērniem, speciālo skolu audzēkņiem, ar kuriem RCB filiālbibliotēkai “Zemgale” ir izveidojusies ilggadēja veiksmīga sadarbība. Būtiski, lai mūs sadzird – lai skolēni uztver to informāciju, ko viņiem sniedzam, un neaizmirst par bibliotēkā pieejamajiem resursiem un to, kā pareizi meklēt informāciju.
RCB Daugavas un Bišumuižas filiālbibliotēku vadītāja Anna Dunajevska stāstīja par bibliotēkas unikālo sadarbību ar Valsts policiju un Rīgas pašvaldības policiju, kuru iecirkņi atrodas vienā ēkā ar Daugavas filiālbibliotēku. Gadu gaitā izveidojusies abpusēji izdevīga un veiksmīga sadarbība, kuras rezultātā skolēni tiek iepazīstināti gan ar bibliotēkas, gan policijas darbu. RCB Bišumuižas filiālbibliotēka organizē informācijpratības pasākumu ciklu “Bibliotēka tavā datorā” Rīgas 47. vidusskolas skolēniem. Šajā ciklā skolēni tiek informēti par bibliotēkas piedāvātajām datubāzēm un citiem informācijas resursiem, kas pieejami digitāli.
RCB Čiekurkalna un Jaunciema filiālbibliotēku vadītāja Aija Namavīra sniedza ieskatu viena veiksmīga pasākuma norisē – pasākums “Enciklopēdists” tiek īstenots gan Čiekurkalna, gan Jaunciema filiālbibliotēkās jau vairāku gadu garumā, tādējādi apliecinot, ka skolēni ir ļoti ieinteresēti šāda pasākuma norisē. Pasākuma laikā, izmantojot dažādus uzdevumus, 4. klašu skolēni iepazīstas ar bibliotēkas krājumu un mācās meklēt informāciju. Pirmā nodarbība notiek skolā, kur skolas bibliotekārs teorētiski iepazīstina ar bibliotēkas uzziņu aparātu, savukārt otrajā nodarbībā, kas notiek bibliotēkā, interaktīvas komandu spēles veidā bērnu zināšanas tiek pārbaudītas praksē.
Semināru izskaņā RCB personāls saņēma RCB Bibliotēku dienesta galvenās ekspertes Zanes Valaines un Gidas Zepkānes ieteikumus darbam ar skolēniem, tai skaitā informāciju par noderīgiem resursiem medijpratības nodarbību sagatavošanā.
Galvenās problēmas, ko akcentēja RCB personāls, ir grūtības ir saskaņot stundu plānu, lai skolēni varētu paspēt apmeklēt bibliotēku un pēc tam atgriezties atpakaļ skolā uz mācību stundām. Tāpat būtiska nozīme ir gan bibliotēkas, gan skolas personālam – tam bibliotekāram, kurš strādā ar bērniem, jābūt ieinteresētam uzrunāt skolas un jāspēj organizēt interesantus un profesionālus pasākumus skolēniem, piesaistot viņus kā pastāvīgus bibliotēkas lasītājus. Savukārt, otrā pusē jābūt tikpat ieinteresētam un entuziastiskam skolotājam, kurš ar prieku atvedīs bērnus uz bibliotēku.
RCB personāls uzsvēra projekta “Pratīgs skolēns informācijas plašumos” tēmas aktualitāti un projekta nepieciešamību, sakot, ka šis projekts iedvesmo atsākt sadarbību ar skolām pēc pandēmijas radītā pārtraukuma. Projekta otrajā posmā aprīlī un maijā plānotas trīs lekcijas par medijpratību RCB darbiniekiem. Projekta trešajā posmā, kas tiks īstenots š.g.rudenī, RCB filiālbibliotēkas organizēs pasākumus par informācijpratību un medijpratību Rīgas skolēniem.
Rīgas Centrālā bibliotēka saņēmusi finansiālu atbalstu Rīgas valstspilsētas pašvaldības Centrālās administrācijas Rīgas pilsētas Apkaimju iedzīvotāju centra sabiedrības integrācijas un brīvprātīgā darba projektu konkursā Rīgas valstspilsētas pašvaldības iestādēm un struktūrvienībām sabiedrības integrācijas projektu īstenošanai. Projekts tiek finansēts Rīgas pilsētas Sabiedrības integrācijas programmas ietvaros.
Informāciju sagatavoja
RCB Bibliotēku dienesta galvenā eksperte bibliotēku jomā Santa Mūrniece