Visu jūniju RCB Torņakalna filiālbibliotēkā (Ojāra Vācieša ielā 2) būs skatāma Tautas lietišķās mākslas studijas “Austra” dalībnieču darbu izstāde. TLMS „Austra” dibināta 1969. gadā, un tajā darbojas dažāda gada gājuma un profesiju aušanas entuziastes.
Dalībnieces studijā apgūst aušanas tehnikas, iepazīstas ar senču bagāto mantojumu, apgūstot kompozīcijas un krāsu mācības pamatus. Bet galvenais ir aušanas iemaņu praktizēšana, darinot grīdas celiņus, dvieļus, dekoratīvus spilvenu pārvalkus, galdautus, segas, lielos lakatus, jostas, kā arī arheoloģiskus, etnogrāfiskus un mūsdienīgus audumus.
TLMS „Austra” piedalās nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanā, organizējot meitarklases un amata demonstrējumus, piedaloties Latvijas nacionālā kultūras centra projektā „Satiec savu meistaru”, Kultūras centra „Iļģuciems”, Rīgas pilsētas un Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku laika pasākumos. Piedalāmies Tautas tērpu gājienā 4.maijā par godu Latvijas neatkarības atjaunošanas dienai un Latviešu tautas mākslas savienības organizētajā pašdarināto tērpu skatē “Radošais nemiers” Rīgas Centrālajā bibliotēkā.
Studijas audēju darbi apskatāmi daudzās studijas un valsts lietišķās mākslas izstādēs Rīgā un citviet Latvijā. TLMS „Austra” meistaru darināto segu foto un informācija par studiju ir iekļauta Latvijas simtgades gadā izdotajā grāmatā “Latvijas segas Latvijas tūkstošgadei” un tās angliskajā versijā “Handwoven Textiles of Latvia”.
Diža kā Austras koks, radoša un uz jaunām zināšanām vērsta ir mūsu Austra. /Aina Bernava, studijas vadītāja/
Dvielis ir mūsu palīgs, bez kura neiztiek nevienā mājā. Nekatoties uz to, ka savu ikdienu vienkāršojam ar papīra dvieļiem, izsenis katrā latvieša mājā bija dvieļi dažādiem lietojumiem.
Kā grāmatā „ Audumi Latgalē 20. gadsimtā ” raksta etnogrāfe Aina Alsupe „ Latvijā no 19. gs. otrās puses lietošanā bija piecu veidu dvieļi: sejas jeb mutes dvielis, roku un trauku slaukāmie dvieļi, kā arī saucamie goda un kapa dvieļi”.
Dvielis pavada cilvēku no šūpuļa līdz izvadīšanai smilšu kalniņā. Studijā apgūstot aušanas tehnikas, pētot senču mantojumu un trenējot aušanas prasmes, katra dalībniece darina kādu dvieli, tādējādi demonstrējot savu varēšanu. Izstādi papildina austās rakstainās jostas.
Izstāde skatāma O.: 11 – 19, T. – Pk.:10 – 18, S.: 10 – 17, Sv.,P.: slēgts
Kontakttālrunis bibliotēkā: 67026211