RCB Iļģuciema filiālbibliotēkā (Lidoņu iela 27 k-2) līdz 5. janvārim skatāma Rīgas valstspilsētas pašvaldības iestādes “Pārdaugavas kultūras apvienība” Kultūras centra Iļģuciems Tautas lietišķās mākslas studijas “Irbi” adīto cimdu izstāde.
Cimdu adīšanai Latvijā ir senas tradīcijas. Koknesē arheoloģiskajos izrakumos atrastais cimds ir saglabājies no 10. gadsimta. Tas ir senākais cimda paraugs Eiropā. Rakstaino dūraiņu sākotnējā izcelšanās ir saistīta ar senlatviešu mitoloģiju, bet ar laiku šie raksti zaudēja kulta nozīmi un tika izmantoti kā rotājošie elementi. Cimdi atšķīrās ar lietošanas nolūku, rakstiem un krāsām. Cimdus adīja darbam, ikdienai, kāzām, bērēm un citiem dzīves notikumiem. Daudzu gadsimtu laikā Latvijā ir izveidojušās cimdu adīšanas, rotāšanas, valkāšanas un dāvināšanas tradīcijas.
Tautas lietišķās mākslas studija ”Irbi” (adāmās adatas) radošo darbību Austras Skutules vadībā uzsāka 1977. gada rudenī. No 2017. gada jūnija studijas vadītāja ir Baiba Pilāne. Šobrīd studijā ir 23 dalībnieces, kuras ada gan etnogrāfiskus, gan mūsdienīgus darbus.
Jau no paša sākuma studijas darbības mērķi izpaudās 3 virzienos: pētīt un apgūt latviešu tautas lietišķās mākslas kultūras mantojumu, izkopt zināšanas krāsu mācībā, kompozīcijā, tautas lietišķās mākslas tradīcijās un ar savu radošo darbu popularizēt seno tradīciju izpausmes mūsdienās gan savās mājās, gan ārzemēs.
Studijas dalībnieces ir piedalījušās visdažādākajās izstādēs gan Latvijā, gan ārzemēs. Dalībnieku darbi ir publicēti žurnālos un citos izdevumos par tautas lietišķo mākslu, atrodami gan Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā, gan Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja fondos, kā arī iepirkti Dānijā un Zviedrijā.
Bibliotēkas darba laiks: darbdienās 10.00–19.00, sestdienās: 10.00–17.00, Sv: slēgts.
Kontaktinformācija bibliotēkā: tālr. 67043607, e-pasts: rcb.ilguciems@riga.lv