No 14.februāra līdz 4. martam Rīgas Centrālajā bibliotēkā (Brīvības ielā 49/53, 6. stāvā) būs apskatāma grāmatu mākslas konkursa nominēto grāmatu izstāde “Zelta ābele 2024”.
Šogad jau 32. reizi norisinās Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas (LGA) organizētais grāmatu mākslas konkurss “Zelta ābele”, kurā Latvijas izdevēji piesaka iepriekšējā gadā izdotās skaistākās grāmatas. Šogad 53 izdevēji konkursam iesniedza 137 grāmatas. Šajā gadā grāmatas ir nominētas 7 kategorijās.
Grāmatu mākslas konkursa “Zelta ābele 2024” žūrijas sastāvs: Kristīne Kalniņa (žūrijas komisijas priekšsēdētāja), Ilva Skulte, Kaspars Vanags, Madara Krieviņa, Vladimirs Svetlovs. Viņiem tika grūtais un atbildīgais pienākums izvērtēt katra izdevuma dizaina koncepciju, tā atbilstību izdevuma saturam, maketu, papīra izvēli un poligrāfisko izpildījumu un noteikt skaistākās grāmatas.
Apbalvošanas ceremonija notiks 6. martā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, kad tiks paziņoti uzvarētāji katrā nominācijā un pasniegta gada mākslinieka balva. Arī šogad tiks turpināta tradīcija pasniegt balvu jaunajam dizaineram “Stikla ābols”, ar to pievēršot uzmanību jauno un daudzsološo grāmatu dizaineru daudzpusīgajam un drosmīgajam veikumam. Tāpat žūrija pasniegs arī vienu speciālbalvu kādam īpašam izdevumam.
Balvu par mūža ieguldījumu grāmatniecībā šogad saņems tulkotāja un izdevēja Inta Geile (izdevniecība “Omnia Mea”).
Grāmatu mākslas konkursa Zelta ābele pamatā ir ideja par grāmatu kā daudzu nozaru speciālistu veidotu mākslas darbu, kas atklāj grāmatas satura un formas māksliniecisko veselumu. Grāmatas noformējums atspoguļo sava laika māksliniecisko izpratni, poligrāfijas un papīra ražotāju iespējas grāmatas satura pilnīgākai atklāsmei. Konkursa mērķis ir veicināt grāmatizdošanas profesionālā un mākslinieciskā līmeņa izaugsmi un attīstīt lasītāju izpratni par grāmatu mākslu laikā, kad daudzos gadījumos grāmatas lietojam digitālās ierīcēs un vidēs. Tādēļ grāmatas individualitāte, materialitāte, kā arī saspēle ar tehnoloģiju dotajām iespējām mūsdienu kultūrā ir svarīgs moments. Šogad vērtētās grāmatas ir lielisks piemērs tam, cik dažādi un oriģināli grāmatu var traktēt mūsdienu kultūras situācijā – no kartona Bībeles stāstu grāmatas (Aldis Kalniņš – Kartona Bībele) un filozofiskas sarunas par bitkoina būtību neparasta formāta un krāsas izdevumā (Viesturs Tamužs – Bitkoins. Vienkārši) līdz kolektīvi radītam fotoalbumam, kura izaicinājums ir tieši šī kolektīva daudzveidība (Ojārs Jansons – Dienas centra “Svētās Ģimenes Māja” fotokursa 1. fotogrāmata).
Konkursa nominācijas pierāda arī, kā pastāvīgs, fokusēts un rūpīgs darbs mākslinieka dizainera veikumu var pacelt jau citā līmenī – pat ja viņa stils, viņa rokraksta savdabība izpaužas žanra, formāta un materiāla ziņā ļoti dažādos darbos. Aleksejs Muraško, kurš veido arī “Zelta ābele 2024” konkursa katalogu, šogad saņēmis 11 nominācijas dažādās kategorijās, tomēr ievērības cienīgi ir arī tie viņa darbi, kas šoreiz nav iekļuvuši nomināciju sarakstā.
Visas nominētās grāmatas no 14. februāra līdz 4. martam būs apskatāmas Rīgas Centrālajā bibliotēkā, un visa gada garumā tās apceļos arī citas bibliotēkas filiāles. No marta līdz maijam tās varēs apskatīt arī kultūras centrā “Siguldas devons”, bet vasaras mēnešos – Ogres Centrālajā bibliotēkā. Tāpat skaistu grāmatu lasītāji un cienītāji no 18. februāra līdz 4. martam varēs nobalsot par savu favorītu ikgadējā lasītāju balsojumā vietnē LSM.lv.
Atbalsta: Kultūras ministrija, Jelgavas tipogrāfija, Arctic Paper Baltic States, Latvijas Nacionālā bibliotēka
Izstāde apskatāma bibliotēkas darba laikā P, O, C: 11.00–19.00, T, Pk: 10.00–18.00, S: 10.00–17.00, Sv: slēgts
Kontaktinformācija: tālr. 67181018
Foto: Daniela Šterensus-Base, RCB Pieaugušo literatūras nodaļas galvenā bibliotekāre