2025. gada 19. februārī plkst.16.30 RCB Čiekurkalna filiālbibliotēkā būs iespēja tikties ar Rīgas Porcelāna muzeja dokumentu sistēmu vadītāju un pētnieci Gintu Elksni. Viņa dalīsies stāstos par porcelāna ražošanas vēsturi Latvijā, kādu viņa to iepazinusi, uzklausot bijušo rūpnīcas darbinieku atmiņas.
Ginta Elksne ir LU Humanitāro zinātņu fakultātes Filozofijas un socioloģijas institūta pētniece un Rīgas Porcelāna muzeja dokumentu sistēmu vadītāja, kā arī vairāku grāmatu par porcelāna ražošanā iesaistīto cilvēku pieredzi līdzautore: “Porcelāna stāsti. Rīgas Porcelāna rūpnīcas darbinieku atmiņas” (2020/ 2024), “Porcelāna dzīvesstāsti. Aija Mūrniece” (2023) un “Porcelāna dzīvesstāsti. Ilga Dreiblate” (2024).
Porcelāna ražošana rūpnieciskos apjomos Latvijā saistās ar divām fabrikām, kas ir dibinātas 19. gs.: Kuzņecova porcelāna fabriku un Jesena Porcelāna fabriku. Padomju laikā tās nacionalizēja un apvienoja vienā uzņēmumā – Rīgas Porcelāna rūpnīcā ar diviem iecirkņiem: 1. iecirknis vietā, kur šobrīd atrodas izklaides un iepirkšanās centrs “Akropole” un 2. iecirknis Mīlgrāvī. 2000. gadu sākumā abas ražotnes tika slēgtas un porcelāna rūpniecība industriālos apjomos Latvijā līdz ar to beidzās.
Šo unikālo rūpnieciskās kultūras mantojumu var izzināt dažādos veidos. Viena no metodēm ir t.s. mutvārdu vēstures metode, kad informācija tiek ievākta no rūpnīcas bijušajiem darbiniekiem, balstoties viņu atmiņās un stāstījumā. Rīgas Porcelāna muzejs, kas ir RPR mantojuma glabātājs, plaši lieto mutvārdu vēstures pieeju savā ikdienas darbā. Uz tā pamata gatavo izstādes un grāmatas. Viena no tām – “Porcelāna stāsti. Rīgas Porcelāna rūpnīcas darbinieku atmiņas” ir piedzīvojusi atkārtotu izdošanu un nule kā arī tulkojumu angļu valodā, lai Latvijas unikālais kultūras mantojums būtu pieejama ne tikai pašmāju interesentiem, bet arī citvalstu auditorijām.
Kontaktinformācija bibliotēkā: tālr. 67043605, e-pasts: rcb.ciekurkalns@riga.lv