No 2.janvāra Rīgas Centrālajā bibliotēkā (Brīvības ielā 49/53, 2.stāvā) var apskatīt izstādi “Profesora Viļņa Strautiņa ieguldījums Latvijas akadēmiskajā mūzikā”. 4.janvārī plkst.14.00 Rīgas Centrālā bibliotēka (Brīvības ielā 49/53, 2.stāvā) aicina uz izstādes atklāšanu un lekciju.
Svinot Latvijas simtgadi un lepojoties ar izcilām personībām, kas ir atstājušas nenovērtējamu mantojumu savās darbības jomās, Rīgas Centrālā bibliotēka rīko izstādi, kas veltīta izcilam flautistam un pedagogam – profesoram Vilnim Strautiņam.
Pasaules procesu virzītājspēks un radošās un intelektuālās izaugsmes avots ir izcilas un stipras personības, kas, radoši meklējot un paši attīstoties, ar savu darbību veicina procesu tālāku un straujāku attīstību, kā arī atstāj ietekmi uz citu cilvēku dzīvi un profesionālo izaugsmi.
Latvijas mūzikas dzīvē 20.gadsimta vidū ienāca viena no spilgtākajām radošajām personībām – flautists Vilnis Strautiņš, kas ilgus gadus bija Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra flautu grupas koncertmeistars, Koka pūšamo instrumentu kvinteta flautists, solists un izcils pedagogs Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Būdams ļoti mērķtiecīgs un pašaizliedzīgs cilvēks, V.Strautiņš izgāja garu attīstības ceļu, lai kļūtu par izcilu mūziķi, kas ar aktīvu muzikālo darbību gan orķestros, gan ansambļos, gan kā solists ir koncertējis daudzās pasaules valstīs un atstājis daudz skaņu ierakstu. Viņa muzicēšanas degsme un talants ir iedvesmojusi arī daudzus komponistus, kā, piemēram, Pēteri Plakidi, Pēteri Vasku, Artūru Grīnupu, Vilni Šmitbergu, Imantu Zemzari, kas ir rakstījuši skaņdarbus gan flautai solo, gan dažādiem kameransambļiem.
Savu erudīciju, zināšanas un personības šarmu V.Strautiņš pēc aktīvās muzicēšanas pārtraukšanas, ieguldīja administratīvajā darbā, strādājot par Latvijas Radio Simfoniskā orķestra direktoru no 1989. līdz 1997.gadam.
Īpaša vieta V.Strautiņa dzīvē ir pedagoģijai, savos 47 darba gados Jāz. Vītola Mūzikas akadēmijā pie profesora ir absolvējuši vairāk kā 60 studenti, no kuriem daudzi ir pašreiz vadošie flautisti Latvijas orķestros, piemēram, Ilze Urbāne (LNO), Ilona Meija (Simfonietta Rīga), Ieva Pudāne (Simfonietta Rīga), Anete Toča (LNO), Reinis Lapa (Liepājas SO), Dace Bičkovska (PPO Rīga) u.c.
Mūzikas pasaulē V.Strautiņš bija iekarojis lielu cieņu un uzticību. Viņu kā ekspertu, aicināja daudzu vietējo un starptautisko konkursu žūrijās, arī Lielās mūzikas balvas žūrijā.
Īpašs profesora vaļasprieks visa mūža garumā bija šaha spēle, kas nesusi viņam vairākas uzvaras šaha turnīros.
Lekcija ir RCB rīkots publisks pasākums, kura laikā uzņemtie foto un video materiāli var tikt publicēti interneta resursos un izmantoti bibliotēkas publicitātes pasākumos.
Informāciju sagatavoja:
Dace Bičkovska
Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas docētāja,
Orķestra Rīga mūziķe