RCB Ķengaraga filiālbibliotēkā (Maskavas ielā 271A) martā aplūkojama Eiženijas Freimanes fotoizstāde “Dejas vibrācijas”.
Eiženija Anna Freimane dzimusi 1949.gadā Rīgā. Mācījusies mūzikas un baleta skolā. Pēc vidusskolas beigšanas nolēma pievērsties fotogrāfijai un ar tēva dāvāto fotoaparātu Zenit–3 sāka apgūt fotografēšanas pamatus.
Pirmā izstāde, kurā Eiženija Anna Freimane piedalījās, bija starptautiskā izstāde „Fotogrāfē sieviete” Rīgas Aizrobežu mākslas muzejā 1977.gadā.
Eiženijas Annas Freimanes darbi 1997.gadā tika iekļauti starptautiskajā izstādē „Austrijas superriņķis” Lincā (Austrijā), kurā Latvijas Fotomāksliniek savienības mākslinieku kolekcija saņēma visaugstāko apbalvojumu – Pasaules kausu.
Fotomāksliniece piedalās grupu izstādēs Latvijā un ārpus tās, kā arī rīko savu darbu personālizstādes.
Regulāri piedalās FIAP patronāžas salonu konkursos. Ieguvusi vairākus apbalvojumus, tai skaitā 2011.gadā 1.Starptautiskajā virtuālajā izstādē „DEJA” Argentīnā par darbu „Pēdējais reveranss” saņēma FIAP zelta medaļu un Salona zelta medaļu (1 Premio-Medalla de oro FIAP-Medallon dorado FCBA), bet par darbu „Gulbju ezers” žūrijas diplomu (Mencion del Jurado).
Eiženija Anna Freimane ilgus gadus strādājusi par teātra fotogrāfi un ir daudzu aktieru, kultūras darbinieku, operas un baleta zvaigžņu portretu autore, bet par galveno tēmu viņas fotogrāfijā ir kļuvis balets.
Viņas foto kolekcijā ir precīzi dokumentēti dejas soļi, kur dejotāja ķermenis, šķiet, bez mazākās piepūles levitējam virs skatuves dēļiem – fiksētais kustības posms ir augstākais palēciena punkts, niecīga daļa no lidojuma acumirkļa, un tas vēsta par cilvēka dejas tehnikas pārvaldīšanu un apbrīnojamu meistarību. Savukārt darbi, kuros fotogrāfe tvērusi ķermeņu un tērpu kustības ilgākā ekspozīcijā, vēsta pavisam ko citu – te atklājas tieši tēla ekspresija, dejas valodā tulkotā spilgto emociju amplitūda no trausla maiguma līdz liktenīgam dramatismam.
Izstādē apkopoti septiņdesmito, astoņdesmito, deviņdesmito gadu un līdz šim laikam fotografētie solisti, kuri ir dejojuši uz Latvijas Nacionālās operas skatuves.
„Ar fotoaparāta palīdzību vēroju un analizēju dzīvi, tā ir arī iespēja savas domas un sajūtas izteikt vizuālā veidā. Pateicoties fotogrāfijai, varu būt aktīva, meklēt ko jaunu un aizraujošu. Dzīve ir neatkārtojama ar saviem mazajiem un arī lielajiem pārsteigumiem, kurus parāda ik mirklis. Fotogrāfija atklāj vēsturi, kura vēl nesen bija šodiena” (Eiženija Anna Freimane).
Izstāde apskatāma bibliotēkas darba laikā: darbdienās 10-19, sestdienās 10-17.
Tālrunis informācijai bibliotēkā 67105992