17. maijā tiešsaistē MS Teams platformā notika otrais Rīgas Centrālās bibliotēkas (RCB) darbinieku pieredzes apmaiņas seminārs RCB sociālās integrācijas projekta “Iekļaujošā bibliotēka” ietvaros. Pasākuma moderatore – RCB Projektu un sabiedrisko attiecību nodaļas projektu vadītāja Inese Ruskule.
RCB Čiekurkalna filiālbibliotēkas galvenā bibliotekāre Silva Rozenšteine dalījās pieredzē par bibliotekāro darbu ar senioriem. Interesanta ir Silvas pieredze, darbojoties ar literatūras interesentiem gan Rīgā, gan arī tālu aiz mūsu valsts robežām – Sietlā, Amerikas Savienotajās valstīs (ASV). Vispirms šeit, Rīgā, bijusi interešu grupa, kurai ik mēnesi veidotas prezentācijas par dažādām ar literatūru un kultūru saistītām tēmām. Pateicoties regulārām privātām vizītēm ASV, Silva jau vairākus gadus organizē grāmatu apskatus arī Sietlas Latviešu biedrības grāmatu draugu kopai, kas sākotnēji notika klātienē, bet pandēmijas laikā, izmantojot tiešsaistes iespējas, divreiz mēnesī Zoom platformā.
Pandēmija izmainīja ierasto ritmu visā pasaulē. Senioriem, kuri nedarbojas ar jaunajām tehnoloģijām, nebija iespējas piedalīties kultūras norisēs, kas pandēmijas laikā noritēja tiešsaistē. Nācās izmantot citas metodes, lai piekļūtu lasītājiem. Liela nozīme bija RCB projektam “Tavs un mans Čiekurkalns”, kura ietvaros bibliotēkas darbinieki zvanīja senioriem, runāja par grāmatām, piedāvāja tās lasīt priekšā telefoniski, kā arī aicināja piedalīties pasākumos, kas notika bibliotēkas āra teritorijā. Bibliotēkas dārzs ir liels ieguvums gan bibliotēkai, gan apkaimei. Pagājušajā vasarā bibliotēkas darbinieki palīdzēja tiem apkaimes iedzīvotājiem, kuriem ir grūtības izkļūt no mājām, nokļūt bibliotēkas dārzā notiekošajos pasākumos, savukārt šogad palīdzību nodrošināt apņēmusies Čiekurkalna attīstības biedrība.
Redzes lokā ir arī sociālās aprūpes centrs (SAC) “Gaiļezers”, kur pirms pandēmijas bibliotekāri viesojās reizi mēnesī. Te mīt dažāda vecuma un veselības stāvokļa cilvēki, kuru atsaucība un uzvedība pasākumos ir neparedzama. Vislielākā nozīme veiksmīgas sadarbības īstenošanā ir SAC darbiniekam, ar kuru notiek savstarpējā komunikācija. Diemžēl pandēmijas laikā nebija iespējams pansionātus apmeklēt klātienē. Tagad sadarbība jāatjauno gan ar SAC “Gaiļezers”, gan ar dienas centru “Duntes ozoli”.
RCB Imantas filiālbibliotēkas un RCB filiālbibliotēkas “Kurzeme” vadītāja Nataļja Minajeva stāstīja par darbu ar bērniem un jauniešiem, uzsverot, ka, piesaistot pēc iespējas jaunāka vecuma bērnus lasīšanai, bibliotēka nodrošina sev lasītājus nākotnē. Bibliotēka sagatavojusi vairākas speciālas programmas un pasākumus mazo bērnu uzņemšanai bibliotēkā. Nodarbībās bērni mācījās apgūt ne tikai pirmās iemaņas darbā ar grāmatu, bet arī savstarpēji sazināties, būt sabiedriskiem un apmainīties ar iegūto informāciju. RCB Imantas filiālbibliotēkā tika organizēti arī pasākumi vecākiem, jo bērnu lasītprasmes veidošanā un lasīšanas veicināšanā liela nozīme ir ģimenei – svarīgi sniegt vecākiem zināšanas par lasīšanas nozīmību, informēt par bibliotēkas piedāvājumu.
Lai skolēni pilnveidotu un attīstītu lasīšanas iemaņas, iegūtu labprātīgas lasīšanas ieradumus, līdzdarbotos dažādās bibliotēkā organizētajās aktivitātēs, kā arī izrādītu interesi par dažādiem literatūras žanriem, bibliotēkā izveidoti vairāki interešu klubi. Ļoti svarīgi nodibināt labu kontaktu ar skolotājiem un skolas bibliotekāriem, lai centralizēti aicinātu skolu klases uz bibliotēku. Izveidojusies ilggadēja, veiksmīga sadarbība ar apkārtnes skolām un bērnudārziem. N.Minajeva pēc savas pieredzes, kā arī pedagogu sacītā secina, ka gandrīz katrā klasē ir viens vai vairāki bērni, kuriem ir funkcionāli traucējumi. Savās nodarbībās bibliotēkas darbinieki darbojas ar šiem bērniem tāpat, kā ar pārējiem, veidojot iekļaujošu attieksmi un neizceļot to, ka kāds ir citādāks.
Kā problēmu N.Minajeva min to, ka RCB Imantas filiālbibliotēkas telpas (Slokas ielā 161 k-1), lai arī plašas un labi iekārtotas, tomēr nav piemērotas cilvēkiem ar kustību traucējumiem – bibliotēka izvietota vairākos līmeņos, tajā ir daudz kāpņu. Tomēr pēc renovācijas bibliotēkai ir pasākumu telpa, kurai ir atsevišķa ieeja, kur var iekļūt cilvēki ratiņkrēslos. Šeit bibliotēka rīkoja pasākumus, piemēram, Cigun vingrošanu, kas bija īpaši iecienīta senioru vidū. Šobrīd pamazām tiek atsāktas nodarbības un pasākumi, kas bija liegti pandēmijas laikā.
RCB filiālbibliotēka “Kurzeme” (Jūrmalas gatvē 78D)vairāk orientēta uz pieaugušo auditoriju. Bibliotēkas telpās vienmēr skatāmas tematiskas foto darbu izstādes, kā arī notiek tikšanās ar māksliniekiem, aktieriem un citām interesantām personībām.
RCB filiālbibliotēkas “Avots” galvenā bibliotekāre Ilga Jeršova dalījās pieredzē par ilggadēju un veiksmīgu sadarbību ar dienas centru “Ābeļzars”.
Iesākumā tika organizēti pasākumi, kuros tika stāstīts par jaunākajām grāmatām, bet ar laiku senioru intereses paplašinājās, tādēļ tika organizētas t.s. tējas pēcpusdienas, kurās Dienas centra “Ābeļzars” apmeklētājiem notika priekšlasījumi par kādu konkrētu tēmu vai iemīļotu, populāru personu – aktieri, rakstnieku vai mākslinieku. Pasākuma laikā tika rādīta prezentācija un priekšlasījums, bija apskatāmas grāmatu un informācijas materiālu izstādes. Daļai senioru ir pasliktinājusies redze un viņi nevar lasīt tik daudz, cik gribētu, tādēļ priekšlasījums ir īpaši saistošs. I.Jeršova piekrīt 1. seminārā RCB Bolderājas filiālbibliotēkas pieredzē secinātajam, ka, gatavojot prezentācijas, tajās jāliek vairāk vizuālā materiāla, mazāk teksta, savukārt tekstam jābūt rakstītam ar lieliem burtiem. Cilvēkiem ar redzes traucējumiem tiek piedāvātas arī audio grāmatas un grāmatas palielinātajā drukā.
Pandēmija bija īpaši grūts laiks senioriem gan emocionāli, jo viņi jutās vēl vientuļāki un izolētāki, gan fiziski, jo viņi bija visneaizsargātākie pret vīrusu. Virtuālās tikšanās nebija piemērotas senioriem, jo viņiem svarīgi satikties klātienē ar citiem un dalīties redzētajā, dzirdētajā un lasītajā. Tagad, kad ierobežojumi atcelti, atkal ir iespējamas klātienes tikšanās un beidzot var notikt pasākumi, kas bija ieplānoti jau pirms diviem gadiem, pirms pandēmijas.
Pēc bibliotēkas ēkas (Stabu ielā 64) renovācijas, bibliotēkā ir iespējams tikt cilvēkiem ar kustību traucējumiem, jo ir salabots iekšpagalms un ieeja bibliotēkā, diemžēl bibliotēkā nav lifta, tādēļ nokļūšana 2. stāvā iespējama, tikai izmantojot kāpnes. Pēc novērojumiem dažkārt cilvēki ar kustību traucējumiem paši ir iemācījušies ar visu tikt galā un nemaz nevēlas saņemt lieku uzmanību un palīdzību, tomēr bibliotekāram jābūt gatavam palīdzēt, un tas arī tiek darīts.
Par sociāli atbildīgā darba pieredzi stāstīja RCB filiālbibliotēkas “Rēzna” galvenā bibliotekāre Velga Liepiņa. Jau ilgus gadus notiek veiksmīga sadarbība ar Rīgas Sociālā dienesta sociālo māju (Mazā Lubānas iela 8). Lasītāji ir pieraduši, ka regulāri var saņemt sev interesējošās grāmatas. Bibliotekāre vienmēr tiek ļoti gaidīta un tikšanās izvēršas priekpilnas. Kamēr no lielās grāmatu somas tiek izceltas pasūtītās grāmatas, lasītāji arī savstarpēji aprunājas par izlasīto un iesaka viens otram literatūru. Sociālajā mājā dzīvo arī skolotāji un pasniedzēji, inteliģenti cilvēki, kuri interesējas par visu jauno un aktuālo un regulāri veic grāmatu pieprasījumus, piezvanot un pasūtot vēlamo literatūru. Atšķirībā no citu pieredzes, pandēmijas laikā V.Liepiņai bija iespēja turpināt nogādāt grāmatas sociālās mājas iedzīvotājiem, jo līdztekus bibliotekārajam darbam, viņa strādā arī sociālās aprūpes jomā.
RCB filiālbibliotēkas “Rēzna” sadarbojas arī ar dienas centru “Kastanis” (Aiviekstes iela 14), kur savulaik arī pēc lasītāju pieprasījuma tika nogādātas bibliotēkas grāmatas, bet šobrīd lasītāju skaits apsīcis. Te bibliotēka jau ilgus gadus regulāri organizē arī dažādus pasākumus.
Uzsākta sadarbība ar Rīgas 2. pamatskolu, kas ir Rīgas pirmsskolas izglītības iestāde un pamatskola Ludzas ielā 43, Maskavas forštates apkaimē, kurā izglīto bērnus ar garīgās attīstības traucējumiem. Bērni kopā ar pedagogiem apmeklē bibliotēku, iepazīstot tās pakalpojumus, kā arī piedaloties īpaši gatavotos, tematiskos pasākumos.
Jāpiebilst, ka RCB filiālbibliotēka “Rēzna” apkalpo arī ārējā apkalpošanas punkta apmeklētājus Rīgas patversmes Dienas centrā (Katoļu ielā 57). Šīs telpas pieejamas apmeklētājiem ratiņkrēslā un ar kustību traucējumiem, jo ēkā ierīkots lifts. Diemžēl šādas iespējas nav RCB filiālbibliotēkā “Rēzna” (Lomonosova ielā 14), kur pie ēkas nav ierīkota uzbrauktuve.
Rīgas Centrālās bibliotēkas projekts “Iekļaujošā bibliotēka” saņēma finansiālu atbalstu Rīgas pilsētas Sabiedrības integrācijas programmas projektu konkursā Rīgas valstspilsētas pašvaldības iestādēm un struktūrvienībām sociālās integrācijas veicināšanas jomā.
Informāciju sagatavoja: RCB Projektu un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Santa Mūrniece