RCB Juglas filiālbibliotēka (Brīvības gatvē 430 a) aicina no 16.oktobra līdz 11.novembrim aplūkot Rīgas Stila un modes tehnikuma audzēknes Līgas Gredzenas fotogrāfiju izstādi “Levitācija”. Pedagoģe Linda Ratuta.
Par sevi stāsta jaunā fotogrāfe:
“Mani sauc Līga Gredzena, esmu Rīgas Stila un modes tehnikuma programmas “Fotogrāfs” 4.kursa audzēkne. Man ir 19 gadi un nāku no Saldus novada. Ar fotografēšanu sāku aizrauties 11 gadu vecumā. Ar katru gadu manas prasmes un zināšanas papildinās. Esmu arī viena no Saldus fotokluba “ES DARU” biedre. Brīvajā laikā, man patīk fotografēt dažādus pasākumus: motokrosu, autosportu, kā arī individuālās fotosesijas. Izejot praksi ziņu aģentūrā “LETA” un iegūstot lielāku pieredzi dažādu pasākumu fotogrāfēsanā, sapratu, ka patīk fotografēt arī publiskus pasākumus, ne tikai dabu un dzīvniekus. Esmu 2 gadus piedalījusies Saeimas rīkotā fotokonkursā sadarbībā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem. Abus gadus manas fotogrāfijas iekļuva 12 labāko autoru darbos. Vēl šajā gadā manu fotogrāfa pieredzi papildināja brauciens kopā ar “Fisom” kompāniju un Juglas vidusskolas audzēkņiem un skolotājiem nedēļas laikā apceļojot Varšavu, Budapeštu, Vīni, Vāciju, Versaļu, Parīzi, Berlīni un Prāgu. Šajā ceļojumā mans uzdevums bija iemūžināt skaistās un jautrās emocijas, ko jaunieši guva visa ceļojuma laikā braucot ar autobusu. Par visu, ko es līdz šim esmu ieguvusi gan praktiskajās nodarbībās, gan teorijā, visu piedzīvoto skolā, jāsaka paldies maniem vecākiem. Vēl liels paldies manai skolotājai Lindai Ratutai un maniem draugiem. Es to nebūtu paveikusi viena pati. Paldies, ka viņi visi tic man un maniem sapņiem.
Lēnām, soli pa solītim, tiekšos uz lielākiem mērķiem.”
Levitācija ir fenomens parapsiholoģijā, kas nozīmē to, ka ķermeni vai priekšmetu var iekustināt ar domu spēku (piemēram, spiritismā, dažās Austrumu reliģijās).
Levitācijas jeb lidošanas spējas piemitušas ne tikai mitoloģiskiem dieviem, bet arī parastiem mirstīgajiem. Tiesa, galvenokārt šo unikālo prasmi pārvaldījuši indiešu magi, faķīri, jogi, brahmaņi un svētie vientuļnieki.
Levitācija kā efektīga parādība allaž izmantota mākslā un literatūrā, īpaši fantāzijas un fantastikas žanrā.
Roberta Šeklija romānā “Infekcijas nesējs” nākotnes cilvēce masveidā levitē, Aleksandra Grīna “Mirgojošajā pasaulē” un Aleksandra Beļajeva “Ariēlā” vēstīts par cilvēkiem, kas prot lidot. Brāļu Strugacku garstāstā “Pirmdiena sākas sestdien” jēdziens “levitācija” traktēts šādi: “Levitācija ir spēja lidot, neizmantojot itin nekādas tehniskas palīgierīces. Plaši pazīstama putnu, sikspārņu un kukaiņu levitācija.”
Personāža levitācijai ir liela nozīme Stīvena Kinga “Simtgades vētra”, kur to izmanto senatnes burvis Andrē Linožšs. Levitācijai liela nozīme ir ierādīta arī Džoanas Roulingas grāmatu sērijā par Hariju Poteru.
Levitācija daudz minēta un aprakstīta tautu folklorā, visbiežāk pasakās. Piemēram, arābu pasakās “Tūkstotis un viena nakts” leģendārākais artefakts ir labi zināmais lidojošais paklājs, kas pa gaisu spējīgs pārvietot arī cilvēkus…
Nāciet uz bibliotēku darba laikā:, P,T, Pk: 10.00–18.00, O,C: 10.00–19.00, S: 10.00–17.00.
Kontaktinformācija: tālr. 67026281, e-pasts: rcb.jugla@riga.lv
Teksts: Sandra Kokina, RCB Juglas un Mežciema filiālbibliotēku vadītāja. Fotogrāfijas no Līgas Gredzenas personīgā arhīva