No 3. līdz 28. jūnijam Rīgas Centrālajā bibliotēkā (Brīvības ielā 49/53, 2.stāvā) būs skatāma Ilzes Ozolas botānisko zīmējumu un Elīnas Pētersones darināto zīda ziedu izstāde.
Ilzes Ozolas botāniskie zīmējumi ir māksliniecisks stāsts par ziediem smalkā akvarelējumā. Līdzās zīmējumiem var lasīt kā šie augi iedzīvojušies tautas dziesmās un ar savu formu un kolorītu – latvju rakstos. Tie ir unikāli mākslas darbi, kas poētiskā veidā stāsta par latviskās mentalitātes ciešo saistību ar dabu.
Māksliniece beigusi Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolu, Latvijas Mākslas akadēmiju. Divus gadus mācījusies ziedu kārtošanu ikebanas kursos, kur apguva to, kā augi ar meistara palīdzību telpā var kļūt par lakonisku mākslas darbu, kļūstot izteiksmīgi kā skulptūras. Četri gadi ir pavadīti arī mākslinieka Bruno Celmiņa studijā, apgūstot zīmēšanu un gleznošanu. Ilzes Ozolas botāniskie zīmējumi jau iepriekš ir bijuši aplūkojami izstādēs, tai skaitā bija aplūkojamas arī mākslinieces darinātās vecmeistaru kopijas. Ar viņas daiļradi var iepazīties instagram kontā @ilze_un_otas. Mākslinieces novēlējums – lai skatītājus priecē gleznojums, gotiskā kaligrāfija un tautas ornamenti.
Elīna Pētersone ar zīda ziedu darināšanu nodarbojas jau vairāk kā desmit gadus un šī ir viņas pirmā izstāde. Lai gan Elīnas ikdiena nav saistīta ar mākslu, viņa ir piedalījusies dažādās apmācībās – floristikā, šūšanā, gleznošanā, ādas apstrādē, bet, apgūstot zīda ziedu darināšanu, atrada to par sirdij vistuvāko un aizrautīgāko nodarbi. Zīda ziedu izgatavošanas māksla ir ļoti sena, tās pirmsākumi atrodami vairāk nekā pirms 1500 gadiem Ķīnā, pēc tam Japānā un vēlāk jau Eiropā. Zīda ziedi joprojām tiek izmantoti telpu dekorēšanai, gan kā aksesuāri sieviešu un vīriešu apģērbā, gan kā cepuru un matu rotas. Arī mūsdienās joprojām ir valstis, kurās šī māksla nav aizmirsta, piemēram, Anglijā un Japānā. Elīna Pētersone vēlētos, lai katrs izstādes apmeklētājs, skatoties uz šiem ziediem, saskatītu dabas skaistumu, kuru cilvēks mēģinājis iemūžināt, piedodot savu skatījumu un sajūtu.
Izstāde skatāma bibliotēkas darba laikā: P., O., C. – 11.00-19.00, T., P. – 10.00-18.00, S. – 10.00-17.00.
Kontaktinformācija bibliotēkā: 67181018
Foto: Sandra Griķe, RCB Pieaugušo literatūras nodaļas galvenā bibliotekāre