“Pavasara gaismā” līdz 31. maijam Rīgas Centrālās bibliotēkas Torņakalna filiālbibliotēkā (O. Vācieša ielā 2) apskatāmi Tautas lietišķās mākslas studijas “Austra” dalībnieču austie galdauti.
TLMS “Austra” vadītāja Aina Bernava stāsta:
‘’Galdauts. Galdu klāšanas tradīcijas Latvijā laika gaitā ir mainījušās un ir cieši saistītas ar jēdzienu “galda kultūra”, kas mājturībai veltītajā literatūrā parādās 20. gadsimtā. Tajā ietilpst norādījumi par galda klāšanu un galdsegu izvēli atbilstoši maltītes uzdevumam, pasniegšanas mērķiem, vietai, laikam un maltīšu dalībniekiem. Tomēr galdsegu lietošanai Latvijas kultūrvēsturiskajos novados saglabājas savdabības gan etnosu, sociālo grupu, gan atšķirīgu konfesiju piederīgajiem.
No etnogrāfisko ekspedīciju materiāliem varam uzzināt, ka 20. gs. sākumā lielāka daļa pilsētnieku galdu bija apklāti. Klāšanai izmantoti vietējo amatnieku un rokdarbnieču, kā arī dažādu tekstilrūpnīcu darinājumi. Šajā tradīcijā daļēji iekļāvās arī zemnieki, atbilstoši viņu dzīves iespējām un izpratnei.
Galdsegas ļaudis uzskatīja par vērtīgāko un nozīmīgāko priekšmetu no telpu tekstilijām. Latviešu folklorā atrodamas fragmentāras ziņas par galdsegu esamību un lietošanu. Tās ir no lina, balti balinātas, godu un svinību reizēs valkājamas.
Nosaukums galdsega parādās tikai 19.gs. otrajā pusē galda apsegšanai lietoto audumu apzīmēšanai. Apzīmējot Piebalgas mājrūpnieku vai fabrikās austās galdsegas, 20. gs. sākumā sāka lietot mūsdienu nosaukumu galdauts.
Plašs ir galdautu darināšanai lietotais auduma tehniku klāsts un studijas dalībnieces, darinot savu pirmo austo galdautu, iepazīst sev jaunas tehnikas un kompozīcijas veidošanas pamatus, kā arī trenē savas aušanas prasmes un pacietību. Lai noaustu audumu, vispirms ir jāizvēlas pareizais materiāls, jāaprēķina vajadzīgais diegu skaits, materiālu daudzums, jāizveido tehniskais risinājums. Jāšķēro velku diegi vai auduma pamatne, jāievelk stellēs, jāsanītī, jāsaķieto, jāpiesien pie rīkstītes, jāpiesien paminas un tikai tad, ja viss minētais ir izdarīts pareizi, var uzsāk aušanu.“
Izstāde “Pavasara gaismā” skatāma O.: 11 – 19, T. – Pk.:10 – 18, S.: 10 – 17, Sv.,P.: slēgts
Kontakttālrunis bibliotēkā: 67026211