UNESCO nedēļa 2017 norisinājās no 9. līdz 15.oktobrim. Šogad UNESCO nedēļas tēma bija „Kultūras mantojums lietojumā”, īpaši izceļot kulinārā mantojuma nozīmi.
Tā kā RCB Bišumuižas filiālbibliotēka ir viena no UNESCO LNK Stāstu bibliotēkām, nolēmām 13. oktobra stāstu pasākumā pievērsties ēdienu gatavošanas tradīcijām, kas katrā novadā un ģimenē ir atšķirīgas. Aicinājām pasākuma dalībniekus līdzi ņemt ne tikai stāstus par atmiņā palikušo bērnības ēdienu garšu, bet arī interesantas receptes un iespēju robežās kaut ko nogaršošanai.
Pie klāta galda stāstnieki dalījās savās atmiņās par to, kas un kā garšoja bērnībā, ko un kā gatavoja mātes un vecmāmiņas, kādi iemīļoti cienasti tiek likti saimes galdā. Varējām pagaršot suitu sklandrausi, ceptus kāļus ar zaļumu mērci, īpašu biezpiena un rozīņu sacepumu, rudzu rupjmaizi rancēniešu gaumē, ventiņu kartupeļu šķēles, pikantas cūku ribiņas, pīrādziņus, dažādus cepumus. 1903. gadā izdotā pavārgrāmata, kas ceļojusi līdzi ģimenei izsūtījumā uz Sibīriju, ļāva lasīt interesantas receptes vecajā ortogrāfijā. Pārrunājām dažādus knapsieriņu gatavošanas smalkumus. Daudziem ļoti neparasta likās strimalu (reņģu) vārīšana pienā. Dažas bērnības garšu atmiņas nāca no laikiem, kad ar pārtiku bija trūcīgi, un lieliski garšoja eļļā pamērcēts „ķieģelīša” gabaliņš, nemaz nerunājot par tādu karalisku gardumu kā ar cukuru apkaisīts rupjmaizes riecieniņš… Ne mazāk saistoši bija stāsti par to, kas kuram bērnībā negaršoja.
Interesantākās receptes un saistošākos stāstus pierakstījām. Kopā pavadījām interesantu pēcpusdienu.
RCB Bišumuižas filiālbibliotēka
tālr.67620866
e-pasts: bisumuiza@rcb.lv